Çanakkale Şehitleri Dua ve Tiyatro ile anıldı

Çanakkale Şehitleri Dua ve Tiyatro ile anıldı

Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle düzenlediği kompozisyon yarışmasının sonucu ilan ederken, kutlama programı çerçevesinde ‘hattı zatında’ adlı tiyatro oyunu ve şehitlerimizin için Kur’an-Kerim okutarak, şehitlerimizin ruhu için dua edildi. Gecede konuşan Milas Ülkü Ocağı Başkanı Hayrettin Gönül ise, salondaki anne-babalara, çocukları ile ilgili çok özel mesajlar iletti.

Prof. Dr. Aşkıdil Akarca Sahnesi’nde düzenlenen geceye; Milas Ülkü Ocakları Başkanı Hayrettin Gönül, Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda Milas Yörük-Türkmen Kültür Derneği Başkanı Mevlüt Kiriş, Türk Eğitim Sen Milas Şube Başkanı Muzaffer Kafalı, MHP Milas İlçe Yönetimi adına yönetim kurulu üyesi Fatih Dursun, kompozisyon yarışmasının jüri üyesi öğretmenler, Gazipaşa-Firuzpaşa Mahalle Muhtarı Recep Panay, ülkü ocağının gençleri ve Milaslılar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan gecede konuşan Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Hayrettin Gönül, Çanakkale Zaferi’nin önemine değindi.

Gönül; “Binbir türlü imkânsızlığa rağmen, yokluk ve yoksulluk içinde kıvranan bir milletin, yedi düvele karşı verdiği bağımsızlık mücadelesinin adıdır Çanakkale… Birkaç saniye sonra şehit olacağını bilmesine rağmen bir saniye bile kendi canını değil, vatanını düşünen bu milletin 250 binden fazla evladı, kanlarıyla bu toprakları sulamıştır. Bizler bugün bu topraklarda özgürce yaşayalım diye…

Bugün bu zaferin 103’ncü yıldönümünü kutluyoruz. 103 yıl önce yaşananlar aslında bugün de yaşanıyor. O gün çizmeleriyle bu kutsal vatan topraklarını çiğnemek isteyenlere çanak tutan içerideki hainlerin benzerleri bugün de farklı bir şey yapmıyorlar. Bugün de bu milleti bölmek, parçalamak, yok etmek isteyenlere içeriden destek veren hainler bilsinler ki, geçmişte olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklar.

Sözünü ettiğim bu hainler kimi zaman sosyal medyayı kullanıyor, kimi zaman yazılı medya aracılığıyla bunu yapmaya, geçmişten günümüze elde edilen başarıları karalamaya, hafife almaya ve hatta alaycı bir üslupla bunu yapmaya çalışıyorlar. Milliyetçi Türk Gençliği olarak diyoruz ki; ne yaparlarsa yapsınlar asla bu milleti bölemeyecekler. Milli şuurla donanmış Türk Gençliği, onlara gereken cevabı mutlaka verecektir.

Öte yandan Çanakkale’de olduğu gibi bugün de Afrin’de, Kerkük’te, Musul’da bu devletin ve milletin bekası için gece-gündüz demeden mücadele eden birileri var. Bizler, sevdiklerimizle sıcak yuvamızda rahatça uyurken, birilerin bunu sağlamak için uğraştığını unutmayalım. Biz, her daim o kahramanların yanındayız. Bugün takım elbise giyiyoruz, ihtiyaç olduğunda yarın kamuflaj giymekten kaçmayız.

Bu milletin kurtuluşunda, bu toprakların bizlere yurt olmasında en büyük pay sahibi Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, geçmişten bugüne şehit düşen tüm vatan evlatlarını minnet ve şükranla anıyoruz.  Mekânları cennet, ruhları şad olsun” dedi.

“Anne-babalar, sizlere büyük görev düşüyor”

Konuşmasının bu bölümünde Ülkü Ocakları olarak yapılan birçok çalışmaya değinen, özellikle uyuşturucu ile mücadele konusunda Ocak tarafından yapılan saha çalışmalarını anlatan Vakıf Başkanı Hayrettin Gönül; “Bizler bu konuda gerçekten çok ciddi çalışmalar yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Çünkü gençlik, hepimizin geleceği… Ancak bu çalışmalar sırasında birçok anne-babadan garip ve bir o kadar da ilginç tepkiler aldık. ‘Ben çocuğumu en iyi şekilde yetiştiriyorum’ diyerek konuyu hafife alan anne-babalara da rastladık, ‘Bunlara gerek yok’ diyenlere de… Oysa bu konuda hepimiz, özellikle de anne-babalar hassas ve duyarlı olmalı. Çocuklarını bu kötü alışkanlıklardan, her türlü bağımlılıktan korumak için daha çok çaba göstermelidirler. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Bunu da kimseden takdir ya da teşekkür almak için yapmıyoruz. Ancak eğitimin aileden başladığını da biliyor ve önemsiyoruz.

Sevgili anne-babalar…  Lütfen çocuğunuza sahip çıkın… Onlarla yakından ilgilenin. Arkadaş olun, dertleşin, onları dinleyin. Eğer siz çocuklarınıza sahip çıkmazsanız birilerinin onları kullanmak için fırsat kolladığını unutmayın!” dedi.

Kur’an-ı Kerim ve dualar…

Yapılan konuşmanın ardından tüm şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ardından dua edilirken, düzenlenen gece ‘Çanakkale Belgeseli’ ile devam etti.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle Milas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen liseler arası kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Düzenlenen yarışmalarda birinciliği Merve Yılmaz kazanırken, ikinciliği Mustafa Kaan Sarıoğlu, üçüncülüğü Miray Alara Çilengir, başarı ödülünü ise Feyza Yıldız ve Nida Gezgin kazandılar.

Ödüllerin verilmesinin ardından gece, ‘hattı zatında’ isimi tiyatro oyunu ile devam etti. Çanakkale Zaferi’ni anlatan oyunun sonunda Vakıf Başkanı Gönül, oyunun yazarı ve yönetmeni ile oyuncuları tebrik ederek, teşekkür etti.

320 toplam görüntüleme, 1 bugün görüntüleme

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*